Deltana SS44 4" x 4" Square Corner Stainless Steel Hinges (Pair) 0.129" gauge
Retail Price:
$54.60
$40.95
You save
25%
SKU: SS44
Shipping Time:
Typically ships within 48 hours if order is placed before 2pm EST, M-F.
Customize Your
Deltana SS44 4" x 4" Square Corner Stainless Steel Hinges (Pair) 0.129" gauge
Deltana stainless steel hinges are great for waterside properties and outdoor use. They have excellent corrosion resistance compared to regular steel hinges.
- Deltana SS44 4" x 4" Square Corner Stainless Steel Standard Hinges (Pair) 0.129" gauge
- Plain Bearing
- Thickness - 0.129"

| Corners | Square |
| Gauge | 0.129" |
| Hinge Height | 4" |
| Hinge Width | 4" |
| Material | Stainless Steel |
| Hinge Type | Plain Bearing |
| Number of Holes | 8 |
| Number of Knuckles | 5 |
| Quantity | 2 |
