Deltana 3 1/2" x 3 1/2" Radius Corner Residential Solid Brass Distressed Hinges (Pair)
Retail Price:
$80.00
$60.00
You save
25%
SKU: DSB35R5R/DSB35R4R
Shipping Time:
Typically ships within 48 hours if order is placed before 2pm EST, M-F.
Customize Your
Deltana 3 1/2" x 3 1/2" Radius Corner Residential Solid Brass Distressed Hinges (Pair)
Deltana distressed finished hinges are an alternative to the standard finishes, offering rich textures for decorative purposes while maintaining quality.
Please note: 5/8" Radius Hinge Not Available in Rust finish
- Solid Brass
- Plain bearing 0.085" thick.
- Wood screw #10 x 1".
- Sold in pairs.

| Corners | Radius |
| Gauge | 0.085" |
| Hinge Height | 3 1/2" |
| Hinge Width | 3 1/2" |
| Material | Solid Brass |
| Hinge Type | Plain Bearing |
| Number of Holes | 6 |
| Number of Knuckles | 5 |
| Quantity | 2 |
