Deltana 4" x 4" Radius Corner Residential Steel Hinges (Pair)
Retail Price:
$14.00
$10.50
You save
25%
SKU: S44R5/S44R4
Shipping Time:
Typically ships within 48 hours if order is placed before 2pm EST, M-F.
Customize Your
Deltana 4" x 4" Radius Corner Residential Steel Hinges (Pair)
Deltana steel hinges are a reliable value choice for any indoor applications. They come in an array of fine finishes.
- Plated Steel
- Plain bearing 0.085" thick.
- Wood screw #9 x 1".
- Sold in pairs.

| Corners | Radius |
| Gauge | 0.085" |
| Hinge Height | 4" |
| Hinge Width | 4" |
| Material | Plated Steel |
| Hinge Type | Plain Bearing |
| Number of Holes | 8 |
| Number of Knuckles | 5 |
| Quantity | 2 |
